Dnes najdeme na trhu nejrůznější druhy hypoték. Tento trend ještě vzrostl s počínající bytovou krizí a prudkým růstem cen nemovitostí. Lidé chtějí koupit dříve, než se ceny vyšplhají ještě výš, zatímco jiní se snaží prodat, než začnou ceny klesat. Nelze se tedy divit, že se v posledních letech hypotéky velmi rozšířily, přičemž některé druhy jsou populárnější než jiné. Příkladem jednoho z těch nejoblíbenějších může být hypotéka bez registru, tedy ta, u které se žadatel neprověřuje v rejstříku dlužníků.
Člověk se může divit, proč je právě tento typ tak oblíbený – přeci jen, někdo, kdo je již zadlužený a má problémy splácet, by si nebral další půjčku. Zde však do hry vstupují již zmíněné pohyby cen na trhu nemovitostí. I lidé s dluhem chtějí mít kde bydlet, a bojí se, že ceny brzy stoupnou tak, že to už nebude možné. Proto se raději zadluží ještě víc, než aby později byli oni nebo jejich děti bez domova.
To samozřejmě neznamená, že se jedná o dobrý nápad, ba naopak. Půjčovat si peníze není nikdy ideální, a pokud je to jen trochu možné, měli bychom zvolit jiné řešení, i kdyby to znamenalo delší čekání, případně to, že se dané věci budeme muset vzdát. To platí zvláště v dnešní době.
Navzdory tomu o ni žádá denně velká spousta lidí, především pak z nižších sociálních vrstev. Právě tito lidé totiž mají často i nízkou finanční gramotnost a nejsou schopni vidět své rozhodnutí v dlouhodobém horizontu – zvláště když jim například v reklamě řeknou, že jim budou třeba 3 splátky odpuštěny, případně že budou moci začít platit až za několik měsíců.
To na tento typ lidí působí jako magnet, neboť nedokážou uvažovat o financích (a nejen o nich) z dlouhodobého hlediska. Zvolí raději rychlé, snadné řešení, aniž by si uvědomili, že se tím v podstatě řídí do dluhové pasti. Proto je dobré brát si jakoukoliv půjčku jen tehdy, když je to skutečně nezbytné. V případě, že existuje jiné řešení, je většinou mnohem lepší zvolit právě to.