Fotovoltaické elektrárny oslovují mnoho zájemců a ti se rozhodují o tom, jaké zařízení si pořídit z hlediska rentability. Existují totiž dva základní systémy, a sice buď je zařízení připojeno k rozvodné soustavě, anebo není – a je na ní zcela nezávislé. Takovému zařízení říkáme ostrovní fotovoltaika. Fotovoltaické elektrárny připojené do sítě mají význam jen tam, kde přináší finanční úsporu, neboť je v objektu již elektřina v provozu, a neschází tu tedy ten potřebný komfort. Ovšem u ostrovních systémů nehraje takovou roli finanční profit, jako právě možnost mí tu k dispozici elektřinu z vlastního nezávislého zdroje.
Můžete si nyní klást otázku, zda vůbec existují objekty, kam není elektřina zavedena, a na ní je poměrně snadná odpověď: ano, existují. Jsou to například chatové osady, kam se lidé uchylují k celoročnímu bydlení, i když se nejedná o oficiálně celoročně obyvatelné prostory, kolaudované a s přiděleným evidenčním či popisným číslem. Pro mnoho lidí má dnes velký význam bydlet mimo městskou aglomeraci, neboť právě na chatě mají klid, je tu ticho, čisté povětří, žádný smog a prakticky žádný rušivý „lidský faktor“. Ostrovní fotovoltaika umožňuje oprostit se od civilizačních vlivů a osídlit rekreační území, a co je podivuhodné, i na ostrovní systémy se vztahuje státní dotace.
Další možností, jak si zajistit přísun elektřiny do domu, například v případě záložního provozu, kdy je nedostatek slunečního svitu nebo dojde k poruše fotovoltaiky, je benzínový nebo dieselový generátor. Ten je sice hlučnější, ale umožní vám využívat elektřinu i při výpadcích zařízení, což vás činí zcela nezávislými na rozvodné síti, která může zaznamenat i blackout, tedy dlouhodobý výpadek elektřiny například při živelných pohromách, jako jsou tornáda, vichřice nebo masivní povodně (pokud ovšem nebydlíte v povodňové oblasti, odkud byste museli být evakuováni).